Fiziksel Arşivleme Hizmeti

Fiziksel Arşivleme Nedir?

Dijitalleştirilmiş veya dijitalleştirilmemiş evrak, belge ve her tür dokümanın akıllı arşivleme sistemleri ile kolay bulunabilirlik sağlanması amacı ile sistematik bir şekilde yeniden düzenlenmesidir. BU düzenlenme sırasında kullanılmış olan dosya, kutu veya şeffaf dosya gibi dokümanlara zarar verecek tüm malzemeler yenileri ile değiştirilir. Yıpranmış veya dosyalarından ayrılmış dokümanlar tamir edilerek eski yerlerine yerleştirilir. Ait oldukları klasörlerden veya dosyalardan çıkartılıp başka klasörlere yerleştirilmiş dokümanlar tekrar asıl yerlerine yerleştirilir. Arşiv odaları da dahil olmak üzere tüm dolaplar, raflar, çekmeceler, kutular ve klasörler akıllı Kare Kodlarla (QR Code) ve barcodlarla etiketlenip adreslenerek hem makine hemde insan okuyabilir hale getirilir. Bu sayede belirli periyodlarda yapılacak okuma ve arşiv yazılımına yükleme sayesinde arşivdeki tüm dokümanların lokasyanları güncel kalır.

Fiziksel Arşivlemenin Avantajları

  • Arşivdeki tüm dokümanlar adreslenerek yazılım üzerinde bulunan bir dokümana erişim dakikalar içerisinde yapılabilir.
  • Yıpranmış klasörler, şeffaf dosyalar yenilenerek, küflenmiş zımba telleri ve ataşlar değiştirilerek dokümanların daha uzun yıllar dayanması sağlanır.
  • İnceleme yapmak için alından dokümanlar akıllı kodlar ve adresleme sayesinde alındığı yere konularak doküman kayıplarının önüne geçilecektir.
  • Fiziksel arşivleme çalışması sırasında saklanmasına lüzum kalmayan dokümanlar tespit edilip ayıklanarak imha edilerek depolama alanından tasarruf sağlanır.
  • Uygulanacak akıllı sistemler sayesinde doküman arama için harcanan süreler minimuma inerek işcili maliyetlerinden tasarruf.

Elera Yazılım ve Bilgi Teknolojileri LTD. olarak 20 yıllık yazılım ve dijitalleştirme deneyimimizle yeni dijitalleştirme teknolojilerini takip ederek bir çok firma ve devlet kurum ve kuruluşuna Dijital Arşiveleme ve Fiziksel Arşivleme hizmetlerini veriyoruz.

Fiziksel Arşivleme Alanında Verdiğimiz Hizmetler

Fiziksel Arşiv Düzenleme: Fiziksel arşivlerin departmanlar veya projeler bazında ya da talep edilen düzende arşivlenmesi, qr kodlarla veya RFID etiketlerle etiketlenmesi ve klasör, dosya gibi kırtasiye malzemelerinin yenilenmesi gibi faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.

Fiziksel Arşivlerin Taşınması: Şirket taşınmaları veya arşiv odalarının profesyonel olarak organize edilerek anahtar teslimi olarak yeni adresine taşınması hizmeti.

Doküman Arşivlerinin Temizlenmesi: Fiziksel doküman arşivlerinin toz, kir gibi istenmeyen çevresel etkenlerden temizlenerek arındırılması

Doküman Arşivlerinin Korunması: Doküman arşiv odalarında muhafaza edilen dokümanlrın özel cihazlarla nem, ısı, kemirgenler veya böcekler gibi dış etkenlerden dorunması amacı ile özel cihazlarla donatılarak saklama ömürlerinin arttırılması.